Foto: pixabay.com

Cena emisních povolenek v Evropské unii v úterý (4. 5.) pokořila další historický rekord. Překročila hranici 50 eur za tunu vypuštěného CO2. Důsledkem je zdražující elektřina a panika v českých teplárnách. Podle šéfa Teplárenského sdružení Tomáše Drápely je dopad povolenkového trhu na české teplárenství doslova drtivý. „Teplárny se budou zavírat, cena povolenky už od 48 eur je pro ně neúnosná. Nějakou dobu je mohou dotovat akcionáři, ale těžko to někdo bude dělat dlouhodobě,“ říká. Hrozí tak podle něj rozpad systému centrálního zásobování teplem a masová decentralizace. Což není z hlediska státu žádoucí.

„U nás se emotivně diskutuje o Dukovanech, ale to je problém na šestnáct dalších let. Teplárenství je mnohem větší problém než Dukovany,“ řekl pro SZ Byznys ministr průmyslu Karel Havlíček. „Teplárnám začíná zvonit hrana, já to beru jako úkol v energetice číslo jedna. Teplárenství je taky třetina agendy, kterou dnes řeší MPO řeší,“ dodal.

Celý článek najdete na: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/katastrofa-budeme-muset-zavrit-desi-se-teplarny-povolenky-strme-zdrazily-153168

Šéfka Evropské komise chce zatížit emisními povolenkami domovní výtopny a dopravu

Předsedkyně Evropské komise, Ursula von der Leyenová, představila na dubnovém globálním summitu další plány Evropské unie pro oblast ochrany klimatu. Prezidentka, mimo jiné, potvrdila, že Unie rozšíří systém EU ETS na domovní vytápění a dopravu, po vzoru Německa.  O prohlášení představitelky Unie informoval v minulém týdnu server Euractiv.

Více najdete na webu https://oenergetice.cz/emise-co2/evropska-unie-planuje-rozsirit-system-emisniho-obchodovani-oblasti-dopravy-vytapeni