Lidstvo se ocitlo v kleštích dvou  požadavků:

  • Zajištění „přiměřeného“ způsobu života pro všechny obyvatele ,

a přitom

  • Zachování přírodního prostředí takového, aby neodporovalo předchozímu, ale umožnilo koexistenci   různých  forem života na Zemi.

Dilema z toho plynoucí  je obrovské a pro další vývoj lidského pokolení klíčové.

Samotný pojem „přiměřenosti“ životního standardu je v současném světě hlubokých ekonomických nerovností téměř neuchopitelný. Představa důstojného života se určitě  dramaticky liší u příslušníka kmene Křováků ve střední Africe, u Bavora žijícího poblíž Mnichova, či u Američana z Kalifornie. Přesto se o soupis  základních požadavků k němu vedoucích dále  pokusím.

Lidská populace na Zemi se zvyšuje. V roce 2025 se odhaduje počet obyvatel  na ca 8.3 miliardy, v roce 2050 na ca 9.6 miliard a roku 2075 na ca 10.2 miliardy. Předpokládá se, že dále dojde k samoregulaci a k  ustálení počtu  na 10 až 11 miliard, neboli že populace po roce 2075 oproti dnešku vzroste 1.2  až 1.3x .

Víme, že v současnoti je, z evropského hlediska,   ca 4  až 6 miliard lidí „chudých“, a z toho ca 1 až 2 miliardy extrémně.  V blízké budoucnosti se budou tyto počty „chudiny“ se vzrůstajícím počtem obyvatel Země zvyšovat.

Jejich  snahou  bude samozřejmě zlepšování  svého životního standardu.

Je tedy nasnadě otázka, co by i ti „nejchudší“ měli mít k alespoň trochu důstojnému životu.

Požadavky obyvatel různých zeměpisných pásem  s různými kulturními zvyklostmi budou odlišné. Nicméně, posuzováno očima Evropana, je možno generalizovat. Orienračně uvažuji, že k tomu  je zapotřebí  zabezpečit:

  • Vodu regionálně alespoň 90  m3 /(člověk, rok) – v současnosti Česko 128 , DEU 340, DR Congo 7.6, USA 1340.

Vodu pro osobní využití (domácnost)  alespoň 20 m3 /(člověk, rok) – v současnosti Česko ca 33, DEU 46.

  • Celkovou energii spotřebovávanou v regionu (elektřina + teplo) alespoň ca  20000  kWh/(člověk, rok),  v současnosti Česko 40339 , DEU 38052, Litva 25170,  Čad 116, Senegal 2510,  USA 77028.
  • Elektřinu v regionu  alespoň 4000 kWh/(člověk, rok) –  v současnosti Česko ca 6000 , DEU 6000, Namibia 1200, Pakistan 606, Etiopie 92,  USA 12700.

Elektřinu pro osobní využití (domácnost) alespoň ca 800 kWh/(člověk, rok)

  • Potraviny s denní výživnou  hodnotou alespoň 12000 kJ/(člověk, den) –  v současnosti Česko ca 13700 , DEU 14900, Zimbabwe 8000, Pakistan 10400, USA 15800.
  • Dostupné bydlení v poměru cena/příjem alespoň  20 –  v současnosti Česko ca 12.7 , DEU 9.4, Etiopie 50.3, Čína 29.4, USA 3.3.

Alespoň 10 m2/(člověk) soukromé obytné plochy .

  • Infrastrukturu  a služby s tím vším spojené, neboli

HDP na obyvatele regionu  (v kurzu USD v roce 2023) alespoň 12000 USD/(člověk) –  v současnosti Česko ca 38000 , DEU 53000, Niger 1000, Zimbabwe 2400, Senegal 3500, Pakistan 5500, Albanie 13000, USA 60000. (Poznámka: Pod uvedenou  hranicí leží víde než 50% států světa).

Takovýto minimální „komfort“   by  měl  být zajištěn už  v současnosti pro  tři až čtyři miliardy lidí (přesnější čísla neznám) , do roku 2075 pro pět až sedm miliard.

Vyšší požadavky, na úrovni průměru životní úrovně EU, mohou být po tomto roce dále   požadovány ca 7 až 8 miliardami lidí.

I bez konkrétnějších výpočtů je  zřejmé, že mělo-li být toho všeho dosaženo, potřebné hmotné i nehmotné prostředky na to budou enormní  a zatížení životního prostředí extrémní. Je takováto vize vůbec splnitelná? Nevím. Těžko.

Pak se ale naskýtá otázka, co se stane, až si masa těch chudých a nejchudších  své postavení uvědomí? Jak daleko je k tomuto prozření v době globální propojenosti a okamžitého přístupu k informacím? Nebude-li alespoň toto minimum plněno a splněno – co bude dále?  Nevím.

Tato situace nevyhnutelně otevírá i otázku tolerance sociálně-ekonomických rozdílů, a to jak na regionální, tak na globální úrovni.  Jakou míru rozdělení bohatství jak mezi sebou v regionu  tak i mezi regiony  budou budoucí obyvatelé Země tolerovat? Jaké budou „snesitelné“ sociálně-ekonomické rozdíly?   Nevím.

Nejde o utopické či socialistické blouznění, ale o reálnou dynamiku, která může vést k zásadním zlomům lidské historie v nečekaně blízké budoucnosti. Současná geopolitické napětí, například mezi Čínou a USA, na Blízkém východě, v Africe, atd. nejsou  jen bojem ideologií nebo náboženství , ale také projevem hlubších tlaků plynoucích z nerovnoměrného rozdělení zdrojů a bohatství.

V dalších desetiletích je možno očekávat jejich stupňování a  velmi turbulentní sociální i ekonomický vývoj lidské společnosti, který může vést v dnešní době globálních zbraní až k úplné katastrofě. Toto by si měly vlády „bohatých“ regionů uvědomovat a být na to připraveny.

A co na to Evropská Unie?

Evropská ekonomická politika je vedena doktrinou Green Deal-u, jejímž jedním ústředním tématem je potlačení emisí CO2 v hospodářství EU na „net zero“ do roku 2050. Je  vedena iracionální   vidinou spasení lidstva před teplotní katastrofou údajně způsobovanou zvýšeným obsahem CO2 v atmosféře. Je prosazována   zcela bez ohledu na to, že ekonomika EU je tím odsouzena ke stagnaci, ne-li – v porovnání  s prudce se rozvíjejícím  okolním světem –  k hlubokémi poklesu. Přitom je zcela neoddiskutovatelné, že i kdyby se toto povedlo, mělo by to podle všech statistik a prognóz na celkové světové  emise CO2 v roce 2050 zcela zanedbatelný vliv a tedy  teplotu zemské atmosféry ( i kdyby byla příčinná  souvislost CO2/teplota   faktická – což je sporné) by to neovlivnilo. Ze strany EU to je pouze „mesiášské“ gesto.

Hrozby plynoucí hlavně ze sociálních rozdílů mezi světovými regiony a důsledky, které z toho mohou plynout pro Evropu, EK  prostě ignoruje ve světle tohoto  „svatého “ cíle.

Evropští „zelení“ politikové místo toho

  • aby se snažili o posílení Evropy po stránce ekonomické, a  tím ji učinili  odolnější proti mocenským a ekonomickým vnějším tlakům, které se  nezbytně  dostaví,
  • a mohla tak smysluplně vynakládat prostředky na ochranu vlastního životního prostředí,   případně i  pomáhat v bouřících se regionech při ekologicky šetrném odstraňování  chudoby  v nich jako příčin těchto bouří (které se musí přelít i přes hranice),

ženou Evropu  do ekonomické bezvýznamnosti, mocenské degradace a zranitelnosti.

Hledání rovnováhy mezi environmentální odpovědností a socioekonomickým rozvojem v globálním měřítku zůstává jedním z největších úkolů 21. století. Povede se? Současná ekonomická politika Evropské Komise, zahleděná do sebe, tomu rozhodně neodpovídá.

Milan Apetaur