Foto: pixabay.com

Zatímco v České republice se na vládní úrovni silně podporuje politika Evropské unie a její snaha dosáhnout klimatické neutrality co nejširším využitím obnovitelných zdrojů energie, v zemích západní Evropy si začínají všímat velmi negativních aspektů bohatě dotovaných a nákladných nízkoemisních či čistých zdrojů elektřiny na životní úroveň lidí a dostupnost elektřiny obecně. Všiml si toho také londýnský thin-tank Fórum globální politiky oteplování (GWPF). Na svém webu 15. února zveřejnil zprávu o hrozbě energetické chudoby pro řadu Britů, kdy účet za elektřinu nízkopříjmových domácností již z bezmála 28 % tvoří podíl na nákladech za obnovitelné zdroje. Zkrácený překlad zprávy zveřejňujeme.

GWPF obvinilo vládu z toho, že je hlavní hnací silou energetické chudoby, protože její program Net Zero (nulové emise) zdražuje elektřinu rodinám s nízkými příjmy.

V době, kdy vláda přidává stále více politických nákladů na účty za energii a spotřebitelé čelí neustálému zvyšování cen za energii z obnovitelných zdrojů a záložní energii, vláda zveřejnila svou nejnovější politickou koncepci v oblasti prevence chudoby ohledně dostupnosti energie (Udržitelné teplo: ochrana zranitelných domácností v Anglii).

Vláda se zjevně obává kombinovaného účinku (covidového – pozn. překladatele) lockdownu a nákladů na politiku v oblasti klimatu na domácnosti s nízkými příjmy. Proto zveřejnila soubor opatření, která mají těmto spotřebitelům pomoci. Oznámená politická koncepce je však neadekvátní a vyhýbá se hlavnímu problému: rostoucím nákladům na politiku zelené energie, jak se odrážejí v účtech za elektřinu.

Náklady na klimatickou politiku zvyšují celonárodní účet za elektřinu ročně o více než 10 miliard britských liber (v přepočtu bezmála 300 miliard Kč), z čehož zhruba třetinu uhradí přímo domácnosti prostřednictvím účtů za elektřinu, což zvyšuje cenu přibližně o 40 % ve srovnání s dobou, kdy se klimatická politika neprováděla.

Ve Velké Británii je přibližně 2,2 milionu domácností, které používají k vytápění elektřinu. Z toho asi 1,8 milionu je v Anglii. Tyto domácnosti mají obvykle nižší příjem, přičemž zhruba třetina má roční příjem nižší než 14 500 liber ročně. Za předpokladu ceny kolem 180 liber za 1 MWh (v přepočtu cca 5,40 Kč za 1 kWh – poznámka překladatele) bude elektricky vytápěná domácnost platit za vytápění přibližně 1 800 liber, z čehož přibližně 500 liber ročně (28 % – poznámka překladatele) je účet za klimatickou energetickou politiku.

Dr. John Constable, který se v redakci GWPF specializuje na energetiku, k tomu řekl: „Problémem energetické chudoby, který ovlivňuje elektricky vytápěné domácnosti s nízkými příjmy, je z velké části způsoben vládní politikou a zejména náklady na dotace na obnovitelné zdroje ve výši 10 miliard ročně, z nichž jedna třetina zasáhne domácnosti prostřednictvím účtů za elektřinu a zbytek prostřednictvím růstu životních nákladů, které na lidi přenášejí dotčené firmy. Jak dodal, „vzhledem k tomu, že se Spojené království přesouvá k elektrickému vytápění, aby snížilo emise, se bude tento již vážný problém jen se zhoršovat“.

Originál zprávy:

GWPF accuses Government of driving up electricity prices and energy poverty