Vážený pane premiére,

obrátili jsme se na Vás dne 5. listopadu t.r. otevřeným dopisem, vyjadřujícím naše obavy z budoucího vývoje české energetiky a na ní závisejících odvětví. Nebylo to naše první varování, neboť nás jako odborníky budoucnost ekonomiky i sociálního smíru v České republice a jejího průmyslu silně znepokojuje. Podotýkáme, že na rozdíl od jiných a mediálně prosazovaných skupin nejsme žádný lobbistický spolek a pracujeme v zájmu racionálního rozvoje české energeticky zcela zdarma.

Situace, která započala 5. 11. a trvá dodnes, vedla k tomu, že německá energetika musela řešit nedostatek vlastních zdrojů elektřiny značným dovozem, neboť 165 GW německých obnovitelných zdrojů, což je v podstatě dvojnásobek jejich potřebného výkonu, bylo využito jen na několik desetin procenta. Inverzní charakter počasí se opakuje mnohokrát za zimu. Vámi prosazované urychlené zavádění dotovaných obnovitelných zdrojů při současném odstavení uhelných elektráren povede podle studie zdrojové přiměřenosti ČEPS k nutnosti takového dovozu elektrické energie, který se jeví při dalších podobných energetických kolapsech Německa jako nereálný.

Žádáme důrazně o zadání analýzy blízké budoucnosti české energetiky, založené na hodinových a denních řezech zajištění spotřeby po uvažovaném výpadku uhelných zdrojů v době, kdy budeme čekat na dokončení jaderných elektráren, nikoli o na argumentaci založené na průměrné spotřebě elektřiny v průběhu roku a na flexibilitě vynucovaným omezováním poptávky.

Navrhujeme s plnou vážností, aby se politická reprezentace České republika urychleně zasazovala o zrušení systému emisních povolenek nebo alespoň umožnila kapacitní platby na všechny zdroje, které jsou schopny nedostatečnost občasných zdrojů pokrýt, prosadila prodlouženou dobu na používání uhlí, jak ji má už projednanou Německo nebo Polsko, zastavila dotace obnovitelných zdrojů a využila ušetřené prostředky na financování výstavby jaderných, případně paroplynových elektráren, zasadila se o plné zrovnoprávnění bezuhlíkových jaderných a obnovitelných zdrojů v platné legislativě.

Jsme si vědomi toho, že navrhovaná opatření nejsou v souladu se současnou dekarbonizační politikou EU a mohou vést k rozporům mezi státy EU. Ovšem v případě krachu české energetiky a průmyslu a zákonitě následujícího politického chaosu budou obavy z rozpadu Evropské unie již bezpředmětné.

Doufáme, že naplníte svou ústavní zodpovědnost za budoucnost, kterou vláda a PČR nyní svými rozhodnutími vytváří, a budete konat pro blaho tohoto státu.

Věříme, že nám tentokrát odpovíte na tuto naši výzvu osobně.