Na platformě Youtube je zveřejněn krátký film v projektu Insider News s komentářem, který líčí, jak firma Veolia v zakázce energetické společnosti GE Renewable Energy v americkém státě Louisiana v USA poprvé tímto způsobem takto likviduje zastaralé obří lopatky větrných elektráren. Lopatky složené z velmi odolných kompozit jsou staré 10 až 12 let (oficiálně se hovoří o jejich 20leté životnosti) a v tomto zařízení jsou rozemlety a použity jako palivo při výrobě cementu. Jak se v komentáře k dokumentu konstatuje, to samozřejmě není žádná forma recyklace, tedy zpracování surovin a materiálů k opakovanému použití.

Neuvěřitelné na filmu také je, že v renomované mezinárodní společnosti Veolia v jejím americkém závodě s ambicí na řešení ekologických problémů afroamerický dělník s pouhou čepicí na hlavě, bez jakékoli ochrany očí a hlavně plic před nebezpečným prachem velkou okružní pilou rozřezává obří kompozitní lopatky, abych jejich části mohli být nakladačem snadněji zavezeny do drtičky.

Jak známo, ani větrné ani solární elektrárny a elektromobily nemusí v Evropské unii, kde tyto zdroje mají zásadní podporu, dokládat emisní stopu v celém svém životním cyklu. Jsou zařazeny mezi „obnovitelné zdroje“, ačkoli způsob jejich recyklace (jinak by nemohly být zařazeny mezi obnovitelné a udržitelné zdroje) je nanejvýš sporný. Jak počátkem května 2021 v rozsáhlé studii varovala Mezinárodní agentura pro energii (IEA), masivní nasazení tzv. obnovitelných zdrojů jako klíčový prvek dekarbonizace hrozí vyčerpat surovinové zdroje planety a zanechat za sebou miliony tun složitě recyklovatelného dopadu, pokud vůbec.

 

Dokument IEA naleznete v originálním anglickém znění v pdf zde.