Údaje o globální spotřebě energie v roce 2020 ukazují, že fosilní paliva zcela dominují světové spotřebě energie
11. července 2021, esej hosta Larryho Hamlina
Společnost British Petroleum zveřejnila svůj Globální energetický statistický přehled pro rok 2021, který ukazuje dramatický pandemický pokles celosvětové spotřeby energie a emisí. Během mimořádného pandemického roku 2020 se celosvětová spotřeba energie snížila o 4,5 % ve srovnání s rokem 2019, přičemž v roce 2020 poklesly i celosvětové emise CO2 o 6,3 %. Tyto poklesy jsou největší, k nimž v těchto ukazatelích došlo od roku 1945, jak je uvedeno níže.
Pokles celosvětové spotřeby ropy se na poklesu spotřeby energie v roce 2020 podílel téměř třemi čtvrtinami.
Ze 195 národů světa pouze jeden národ na světě zaznamenal nárůst spotřeby všech kategorií energie z fosilních paliv a zvýšení emisí CO2 ve srovnání s rokem 2019, a tím národem byla Čína, u níž se celková spotřeba energie zvýšila o 2,1 %, přičemž spotřeba energie z ropy, zemního plynu a uhlí vzrostla navzdory ničivým dopadům celosvětové pandemie Covid.
Jak je uvedeno ve zprávě společnosti BP, změny v celosvětovém využívání energie v roce 2020 jsou zvýrazněny následujícím grafem, který tyto informace zobrazuje.
„Spotřeba primární energie se v loňském roce snížila o 4,5 %, což je první pokles spotřeby energie od roku 2009. K poklesu přispěla především ropa (-9,7 %), která se na poklesu podílela téměř třemi čtvrtinami. Spotřeba všech paliv se snížila, kromě obnovitelných zdrojů (+9,7 %) a vodních zdrojů (+1,0 %). Spotřeba klesla ve všech regionech, přičemž největší pokles byl zaznamenán v Severní Americe (-8,0 %) a v Evropě (-7,8 %). Nejmenší pokles byl zaznamenán v asijsko-pacifickém regionu (-1,6 %) díky růstu v Číně (+2,1 %), jediné velké zemi, kde spotřeba energie v roce 2020 vzrostla. V ostatních regionech se pokles spotřeby pohyboval od -7,8 % v Jižní a Střední Americe po -3,1 % na Blízkém východě.“
Rozvojové země světa v čele s Čínou a Indií se nyní podílejí 61 % na celosvětové spotřebě energie (toto číslo každoročně stoupá), přičemž spotřeba energie v Číně je nyní vyšší než celková spotřeba energie v USA a EU dohromady. Kromě toho se rozvojové země světa nyní podílejí 82 % na celosvětové spotřebě uhlíkatých paliv a v roce 2020 se tento podíl ještě zvýší. Jen na Čínu připadá 57 % veškerého celosvětového využití uhlí. Obnovitelné zdroje energie představují pouze 5,4 % celkové spotřeby energie v Číně a pouze 4 % celkové spotřeby energie ve světových rozvojových zemích v roce 2020.
Obrovskou globální převahu rozvojových zemí světa, které jsou hnací silou neustále rostoucí výroby a spotřeby uhlíkatých paliv, znázorňuje následující graf ze zprávy BP.
V roce 2020 představovala fosilní paliva 86,4 % celkové spotřeby energie v rozvojových zemích světa a 84,9 % celkové spotřeby energie v Číně. Fosilní paliva zajišťovala v roce 2020 83,1 % celkové světové spotřeby energie, zatímco po bilionech dolarů v dotacích a desetiletích globálních vládních mandátů představovaly obnovitelné zdroje v roce 2020 pouze 5,7 % celkové světové spotřeby energie.
Globální poptávka po zvýšeném využívání uhelných paliv v období po pandemii již probíhá, jak ukazují údaje EIA, které ukazují prudký rozmach vývozu amerického uhlí, jak je uvedeno níže, a to díky globální poptávce ze strany rozvojových zemí světa, které dominují veškeré globální spotřebě energie (zejména uhlí) a emisím.
V celkové spotřebě energie ve vyspělých zemích světa (včetně USA, EU a Spojeného království) rovněž převažují fosilní paliva, která budou v roce 2020 pokrývat 78 % celkové energetické potřeby vyspělých zemí. Obnovitelné zdroje energie se na celkových energetických potřebách vyspělých zemí v roce 2020 podílejí pouze 8,3 %, a to navzdory všem klimatickým alarmistům, kteří propagují „čistou nulu“, a všem vládním nařízením a bilionům dolarů dotací, které prosazují nespolehlivé obnovitelné zdroje energie.
V USA v roce 2020 rovněž převládala fosilní paliva, která zajišťovala asi 81,7 % celkové energetické potřeby USA, přičemž obnovitelné zdroje se na celkové energetické potřebě USA podílely jen asi 7 %. USA nařizují využívání obnovitelných zdrojů energie od přijetí zákona o regulaci veřejných služeb (Public Utilities Regulatory Policy Act, PURPA) v roce 1978, a přesto po 42 letech, kdy vládní politici požadovali využívání těchto nespolehlivých zdrojů energie, zajišťovaly v roce 2020 pouze 7 % celkové spotřeby energie v USA.
Dokonce i v Kalifornii podle nejnovějších údajů EIA o spotřebě energie zajišťovala fosilní paliva 72,4 % celkové spotřeby energie ve státě (v čele s ropou a na druhém místě se zemním plynem), přičemž obnovitelné zdroje se na celkové spotřebě energie ve státě podílely pouze asi 12 %. Větrná a solární energie se na celkové spotřebě energie v Kalifornii podílely pouze 6,8 %.
Ropné palivo představuje nejpoužívanější fosilní palivo na světě – tento zdroj se na celkové světové spotřebě energie podílí 31,2 %. Neustále rostoucí produkci a spotřebu ropných paliv při uspokojování světových energetických potřeb ukazuje následující graf ze zprávy společnosti BP.
Větrná a solární energie se na celkové světové spotřebě energie v roce 2020 podílely pouze 3,9 % a na celkové spotřebě energie v rozvojových zemích světa pouze 2,7 %, přičemž tyto země zcela dominují světové spotřebě energie a jejímu růstu. Tyto národy nemají žádný zájem a nulové závazky snižovat v budoucnu spotřebu energie z fosilních paliv a z toho plynoucí emise, které by mohly narušit potřebný a pokračující hospodářský růst těchto národů.
Větrná a solární energie zajišťuje pouze 5,7 % celkové spotřeby energie v rozvinutých zemích v roce 2020 a pouze 4,8 % celkové spotřeby energie v USA v roce 2020.
Obnovitelné zdroje energie nikdy nebudou dominovat celosvětovému využívání energie, protože jsou příliš nespolehlivé a způsobují obrovské náklady na spolehlivost energetických systémů, které jsou nutné k udržení spolehlivého toku energie, jenž je nutný k podpoře potřebného a produktivního hospodářského růstu. Ti, kdo se domnívají opak, jsou zcela mimo globální energetickou realitu a popírají obrovské problémy se spolehlivostí, kterým se v případě obnovitelných zdrojů energie nelze vyhnout.
Tyto výsledky globální spotřeby energie ukazují, že Biden a jeho demokraté, vedoucí představitelé Spojeného království a EU zcela selhali při vytváření jakékoli smysluplné politické iniciativy, která by odpovídala jejich vzletným řečem o celosvětové propagandě „čisté nuly“. Čína a rozvojové země mají naprostou kontrolu nad všemi výsledky globálního využívání energie a emisí, přičemž vedoucí představitelé těchto zemí zapomínají na jakékoli plány, které by mohly ohrozit poškození jejich cílů v oblasti rozšiřování hospodářského růstu a globální moci.
Globální spotřebou energie v roce 2020 podle jednotlivých typů zdrojů se zpráva BP zabývá následovně, přičemž graf zobrazující tyto informace je uveden níže.
„Největší podíl na energetickém mixu má i nadále ropa (31,2 %). Druhým největším palivem je v roce 2020 uhlí, které se na celkové spotřebě primární energie podílí 27,2 %, což představuje mírný nárůst oproti 27,1 % v předchozím roce. Podíl zemního plynu i obnovitelných zdrojů energie vzrostl na rekordní hodnoty 24,7 %, resp. 5,7 %. Obnovitelné zdnyní předstihly jadernou energii, která tvoří pouze 4,3 % energetického mixu. Podíl vodní energie se loni zvýšil o 0,4 procentního bodu na 6,9 %, což je první nárůst od roku 2014.“
Dominantní postavení Číny v celosvětových emisích CO2 se ještě zvýšilo s nárůstem těchto emisí v roce 2020, takže Čína nyní odpovídá za 31 % všech celosvětových emisí CO2 ve výši 9 893,5 milionu tun, přičemž její celkové emise jsou nyní přibližně 2,25krát vyšší než emise CO2 v USA, které klesly na 4 432,2 milionu tun.
Rozvojové země světa dále zvýšily svůj podíl na celosvětových emisích, přičemž emise CO2 v roce 2020 nyní představují 2/3 všech celosvětových emisí CO2, tj. 21 253,3 milionu tun. Rozvojové země světa nyní kontrolují 61 % veškeré světové spotřeby energie a 2/3 všech světových emisí CO2.
Emise CO2 ve Spojených státech klesly od svého maxima v roce 2007, kdy činily 5 884,2 milionu metrických tun, přibližně o 1,45 miliardy metrických tun na 4 432,2 milionu metrických tun v roce 2020. Emise CO2 v EU klesly od roku 2007 z 3 579,3 milionu metrických tun o 1,03 miliardy metrických tun na 2 548,8 milionu metrických tun v roce 2020.
Navzdory tomuto poklesu se celosvětové emise CO2 mezi lety 2007 a 2020 zvýšily o více než 1,9 miliardy metrických tun, protože rozvojové země světa zvýšily v tomto období své emise CO2 o více než 4,89 miliardy metrických tun, přičemž jen Čína se na tomto celkovém nárůstu podílela více než 2,65 miliardy metrických tun.
Následující tabulka uvádí údaje o celosvětových emisích CO2 ve zprávě BP aktualizované na výsledky roku 2020. Snížení celosvětových emisí CO2 v roce 2020 o něco málo přes 2 miliardy metrických tun CO2 vyplývá z dopadů pandemie a nižší spotřeby energie v roce 2020. Jak bylo uvedeno výše v souvislosti s novým globálním boomem spotřeby uhlí, konec celosvětového hospodářského poklesu způsobeného pandemií v roce 2020 povede k novému růstu spotřeby energie prostřednictvím zvýšené spotřeby fosilních paliv ve světových rozvojových zemích, které dominují globální spotřebě energie a emisím.
Zpráva BP obsahuje také údaje o celosvětové spotřebě elektřiny, která v roce 2020 oproti roku 2019 mírně poklesla (přibližně o 0,6 %). Celosvětové spotřebě elektřiny opět dominuje využívání fosilních paliv, které se na celkové světové spotřebě elektřiny podílelo 61,3 %. Obnovitelné zdroje zajišťovaly pouze asi 11,7 % celkové globální spotřeby elektřiny v roce 2020, přičemž velké vodní elektrárny tvořily 16 % a jaderné elektrárny 10 %.
Rozvojové země dominují celosvětové spotřebě elektřiny a představují přibližně 60 % celkové celosvětové spotřeby elektřiny oproti přibližně 40 % v případě rozvinutých zemí. Rozvojové země používaly fosilní paliva pro přibližně 68,2 % své elektřiny a obnovitelné zdroje se na celkové výrobě elektřiny podílely pouze asi 8,5 %. Velké vodní elektrárny se na výrobě elektřiny v rozvojových zemích podílely asi 17,7 % a jaderná energie asi 5,1 %.
Vyspělé země používaly fosilní paliva pro přibližně 51,3 % své celkové spotřeby elektřiny a obnovitelné zdroje představovaly přibližně 16,4 % jejich spotřeby elektřiny. Vodní zdroje představovaly asi 13,6 % a jaderné zdroje asi 17,2 % jejich elektřiny.
Srovnání Číny a USA ukazuje, že Čína spotřebovává asi o 81,5 % více elektřiny než USA, přičemž fosilní paliva tvoří asi 66,5 % čínské elektřiny, zatímco v případě elektřiny v USA tvoří fosilní paliva 60,7 %. Obnovitelné zdroje se na čínské elektřině podílejí asi 11 %, zatímco v USA asi 12,9 %.
Údaje o elektřině BP jsou uvedeny níže.
Rozvojové země světa zcela dominují v celosvětové spotřebě energie a emisích a jsou neochvějně odhodlány v budoucnu ekonomicky motivovat zvýšené využívání fosilních paliv k růstu spotřeby energie, což povede k budoucímu nárůstu celosvětových emisí CO2.
To se nezastaví kvůli absurdním propagandistickým schématům „čisté nuly“, které prosazují Biden a jeho demokraté, „vůdci“ Spojeného království a EU, kteří nepředstavují nic jiného než zcela neúčinný a nerealistický menšinový postoj ohledně globálního využívání energie a emisí. Tito s energetickou realitou nesouvisející „vůdci“ jsou v podstatě jen příslovečným „ocasem, který se snaží vrtět psem“, a pro vedení rozvojových zemí nepředstavují nic víc než nepodstatnou obtíž. Jediné, čeho tito nekompetentní „vůdci“ dosáhnou, je zničení jejich ekonomik a předání globální ekonomické budoucnosti rozvojovým zemím světa, aby diktovaly, kdo bude mít a kdo nebude mít, v našem budoucím světě.