Chcete se zasmát? Mezinárodní energetická agentura vydala zprávu plnou legrace s velkolepým názvem: „Čistá nula do roku 2050: Cestovní mapa pro globální energetický systém“. Přepracování globálního energetického systému. Panenko skákavá! Níže uvádíme několik nejdůležitějších momentů z mnoha.

Začněme tím, že to není plán, protože nám neříká, jak se tam dostat. Ve skutečnosti se „tam“ odtud nelze dostat, což činí jejich „tam“ velmi zábavným. Jedná se snad o dosud nejpropracovanější fantazii o čisté nule, jaká byla dosud vymyšlena.

Výkonný ředitel IEA Faith Birol vysvětluje, kde se tato fantazie vzala: „…poprvé kombinuje komplexní modely našich dvou stěžejních sérií, World Energy Outlook a Energy Technology Perspectives.“ (Světový energetický výhled a Perspektivy energetických technologií).

Tedy dva, nikoliv jen jeden, komplexní počítačové modely, které ještě nikdy nebyly zkombinovány. Už se cítím lépe. Místo světového energetického výhledu je to výhled IEA pro světovou energetiku. Doufám, že to nepředpovídají, protože šance, že se to stane, je nulová.

Protože je to nabité fantastickými technologiemi, mohli byste si myslet, že je to alespoň technologické hodnocení, ale není, a to ze dvou důvodů.

Za prvé, je zde kladen velký důraz na to, co nazývají „změny chování“. Když technokraté začnou mluvit o změnách chování, je na čase ustoupit a zavřít dveře, protože jde o něco, o čem nic nevědí. Není zde tedy nic o tom, jak budou tyto hluboké změny chování provedeny, nejspíše včetně násilí.

Za druhé, hodnocení technologií se zabývá proveditelností a náklady. To je to, co znamená „posouzení“. Tento plán, který není plánem, nezohledňuje ani jedno, ani druhé. Místo toho radostně poukazuje na to, že 50 % potřebných technologií ještě neexistuje ve funkční podobě. Není vysvětleno, jak je možné, že bude celosvětově nasazena v neuvěřitelně masivním množství za 9 až 29 let. Prostě se to předpokládá, což je k popukání. Říkám 9 let, protože také tvrdí, že všechny technologie, které budeme potřebovat do roku 2030, již existují. Další výsměch.

Největší legrace ze všech je pravděpodobně jejich nejzásadnější předpoklad. Předpokládají, že celková globální spotřeba energie v roce 2050 bude o 8 % nižší než dnes. Ano, méně. Upozorňuji, že předpokládají o 2 miliardy lidí více, přičemž více rozvojových zemí se vymaní z chudoby, více lidí bude mít více elektřiny atd. Ale i tak nějakým zázračným způsobem spotřebují podstatně méně energie než my dnes.

Zřejmě za to může ta skvělá zelená kouzelná hůlka zvaná energetická účinnost. Nechápu, jak se dá efektivitou překonat to, že si lidé pořizují auta, vytápění a chlazení domů, nekonečné množství spotřebičů atd., které dříve neměli, ale to nejsem složitý počítačový model.

Jedna věc se mi líbí, že nebaští fantazie o 100% obnovitelných zdrojích. Mají jen 70 %, většinou ze slunce. Jak je to možné vzhledem k tomu, že slunce nesvítí 70 % času, je zábavné. Zřejmě vyrábějí hodně vodíku, který se pumpuje všude možně nebo co. To je samostatná fantazie.

Zbylých 30 % energie zřejmě pochází převážně z jaderné energie. Asi jim nedošlo, že jaderná energie je v zelené říši fantazie zakázaná. Jistě by mohli prostě vyrábět víc vodíku.

Samozřejmě, že všechno je elektrifikované. V tom je právě ta otravná změna chování. Zřejmě nikdo nechce jezdit autem na benzin, vařit nebo topit zemním plynem atd., a to ani v rozvojových zemích. Nebo jsou jim tyto nešťastné volby vnucovány. Složité počítačové modely o tomto potenciálně nepříjemném scénáři nuceného pochodu mlčí.

Úsměvný je také velký dlouhý seznam recenzentů této tzv. studie. Téměř všichni jsou propagátory obnovitelných zdrojů energie. Téměř nikdo není z rozvojových zemí. Ještě méně jich je z elektrárenských společností, které mají tuto nízkoenergetickou říši divů napájet.

Svým způsobem je tedy tato studie velmi užitečná. IEA nám v nádherných detailech ukazuje, jak směšný je sen o zelené energii.

David Wojick

*** Translated with www.DeepL.com/Translator (free version) ***