Foto: wikimedia org

Vypadalo to jednoduše. Spalování uhlí v elektrárnách škodí klimatu, tak se tepelné zdroje odstaví a nahradí se zelenými alternativami. Na začátku roku 2021 se v Německu odpojily uhelné elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 4,7 gigawattu. Nastal ale problém. Není dostatek záložních zdrojů, takže v momentě vysoké poptávky je třeba zapojit „staré dobré“ uhelné elektrárny.

Provozovatel přenosové sítě Tennet požádal úřady, aby byl výkonný uhelný zdroj považován za jednu z elektráren, jež jsou pro energetický systém nezbytné. Např. Uniper musí udržovat elektrárnu v pohotovostním režimu a dostává za to zaplaceno. Stejně tak to platí pro starou elektrárnu na topný olej u Ingolstadtu. V pohotovosti tu musí být dva bloky o celkovém výkonu 800 megawattů. Stabilita německé energetické soustavy může projít další zkouškou na konci tohoto roku, kdy budou odpojeny tři jaderné zdroje z posledních šesti bloků. Celkem to znamená minus 3,4 gigawattu instalovaného výkonu. K tomu se mají přidat další uhelné zdroje o výkonu 1,5 gigawattu.

V souvislosti s odpojováním jaderných i uhelných zdrojů a vyššími náklady na udržování elektrické sítě stoupá pro koncové odběratele elektřiny cena. V únoru 2021 stála v průměru megawatthodina na velkoobchodním trhu 50 eur, loni v dubnu to bylo jen 16 eur. V průměru loni domácnosti zaplatily za kilowatthodinu 30 centů (v přepočtu 8 Kč). Ceny rostou hlavně kvůli různým poplatkům německé vlády, aby mohla financovat odklon od uhlí a jádra a rozvoj alternativních zdrojů. Ty tvoří přes 75 procent koncové ceny elektřiny pro domácnosti.

Celý článek najdete zde:
https://www.tydenikhrot.cz/clanek/uhelne-zdroje-zachranuji-nemeckou-sit?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=Wj3vdUZeIHa-202103091713