Foto: pixabay.com

V první polovině roku 2020 vůbec poprvé obnovitelné zdroje (vítr, slunce, voda a biomasa) generovaly 40 % energie evropské sedmadvacítky. Fosilní paliva za stejné období jen 34 %.  Je to důvod k oslavám? Pokud se zamyslíme nad tím, že loni více než 59 % energie oněch obnovitelných zdrojů pocházelo z bioenergetiky, a tedy i spalování dřevní biomasy, je možná  lepší nechat šampaňské ještě chvilku u ledu. Protože ti hned dva největší evropští rekordmani obnovitelných zdrojů – Dánové (podíl OZE 64 % v národním mixu) zatápěli dřevem z dovozu,  zatímco Irové (49 %) přestali s likvidací vlastních rašelinišť a začali rovnou dovážet dřevo z Austrálie.

Ač se to zdá sebevíc podivné, v zavedeném systému, kde dovoz dřevní biomasy z druhého konce světa papírově neprodukuje emise, a kde je spalování dřevní biomasy považováno za uhlíkově neutrální, to prostě možné je. A Evropská unie tento přístup ještě podporuje svými fondy, ze kterých vyplácí 14 největších zemím evropské sedmadvacítky 6,5 miliardy eur ročně  na podporu spalování dřevní biomasy. Proto také meziročně objem dřeva, spáleného na výrobu elektřiny a vytápění, v Evropě utěšeně narůstá.

Článek jsme převzali z webu: https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-kodani-se-topi-drevem-z-amazonie-je-to-uhlikove-neutralni.chybu-ale-dela-cela-eu

Poznámka webu realisticka.cz: Roční podpora spalování biomasy v EU (v přepočtu asi 170 miliard korun), jež tedy také vzniká plundrováním lesů na řadě míst planety včetně naprosto nepřijatelné zaoceánské přepravy dřeva vysoce emisními loděmi, se tedy papírově rovná odhadovaným nákladům na dostavbu jednoho jaderného bloku v Dukovanech s plánovaným výkonem 1200 megawattů. Ovšem na rozdíl od spalování biomasy produkující CO2 je jaderná energie v podstatě bezemisní.