Na každý nápad je potřeba se podívat kritickým pohledem. Na ty zdánlivě velmi dobré nebo zajímavé, pak raději dvakrát. Ostaně již dávno známe přísloví “dvakrát měř, jednou řež.”

Tak jsem si nedávno přečetl v Deníku Referendum článek, který se jmenoval „Několik návrhů pro uhelnou komisi“ (http://denikreferendum.cz/clanek/30303-nekolik-navrhu-pro-uhelnou-komisi ) kde v perexu byla otázka „Uzavřeme-li uhelné doly a odstavíme tepelné elektrárny, co dělat s nevyužitými prostory a jak zaměstnat lidi v regionech, které byly na těchto odvětvích v minulosti závislé?“

Článek se spoustou zajímavých nápadů, tedy na první pohled, protože jak známo, z dálky a výšky se na první pohled i hřbitovy zdají býti rajskými zahradami. Zajisté, taková kvetoucí louka je nejenom hezká na pohled, ale je i rájem pro nezbytnou biodiverzitu, jejíž jsme i my nedílnou součástí, ale s tím energetickým využitím už mám problém. Ani ta kvetoucí louka není Perpetuum mobile, které se nastartuje a dále si vystačí samo, abychom si mohli brát dle libosti. Budou-li se tam pást krávy, ovce či bizoni, tak ten koloběh může pokračovat donekonečna. Odeberu-li z ní ale nějakou energii (biomasu), kterou proženu komínem, nebo bioplynovou stanicí, tak už je to o něčem jiném (viz např. https://biom.cz/cz/odborne-clanky/vyuziti-odpadu-z-bioplynovych-stanic nebo https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_soubor_verejne.php?file_id=102184 ). Ostatně takto to popsal bývalý ministr životního prostředí Miko v jednom rozhovoru na Ekolistu: „A tak se může stát, že vymyslíme konceptuálně správnou verzi obnovitelných zdrojů z biomasy, ale zapomínáme, že biomasa je palivem pro půdu a tím pádem pro funkci ekosystémů. A když biomasu proměníme na teplo a elektrickou energii, tak bereme energii živáčkům v půdě a všemu živému, co z půdy vyrůstá.“ „Základní zdroj energie máme. Ten visí nahoře, svítí a říkáme mu sluníčko a ještě tady nějakou chvilku bude. A rostliny mají s nějakou efektivností schopnost udělat ze sluneční energie organickou hmotu. Spálit ji je plýtvání. Stejně jako u odpadů. Je to poslední možnost před tou úplně nejhorší. Předtím máme x dalších mnohem lepších možností, jak biomasu využít. A ta nejlepší je investovat zpátky do fungování půdy.“ (https://ekolist.cz/cz/publicistika/rozhovory/nici-pudu-nezodpovedni-velkofarmari-ano-ale-je-to-jen-cast-pravdy-rika-ladislav-miko )

To, jak vypadají dnešní pole, tak na tom má také zásluhu využívání tzv. kejdy. Když se někdy před půl stoletím s touto vymožeností socialistické vědy a techniky začínalo, tak se staří sedláci, kteří tehdy ještě žili, chytali za hlavu. Dobře věděli proč a my to dnes vidíme na vlastní oči.

I ten nápad s akumulací tepla se zdá zajímavý, ale jak víme, tak i soudruzi v DDR občas udělají chybu. U všeho mi však zase chybí to základní, tedy výpočty energetické bilance, abychom zase nedopadli jako s těmi biopalivy a neskončili u záporných čísel. Lev zcela jistě počítat neumí, ale myši neloví, protože by pošel hlady.

Na tom článku je nejhorší to, že nemá nic společného s prací uhelné komise. Jejím primárním úkolem totiž je, jak je ostatně napsáno i v jejím statutu, analýza možností budoucího odklonu od využití uhlí ve spalovacích zdrojích, nikoliv jak se nejlépe vypořádat z jeho následky. Ale o tom, jaké návrhy pro činnost uhelné komise bych měl já, snad brzo také něco napíšu.

Zdroj: https://jaroslavcizek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=734292