Známý nizozemský satirik Arjen Lubach kritizoval v holandské televizi ve svém populárním pořadu pokrytectví, mýty i vyslovené lži o tom, jak Nizozemsko údajně plní cíle ekologické politiky. Na datech z roku 2017 doložil, že tehdejší tvrzení o tom, že občané země dostávají ze 69 % elektřinu z obnovitelných zdrojů, je lež. Protože Nizozemsko si nakupuje tzv. zelené certifikáty od zemí, které jako Norsko díky energii z vodních elektráren mají skutečně již převahu obnovitelných zdrojů. Jak dokládá, na holandské domácnosti připadá jen 6 % zelených elektrických zdrojů a z toho ještě většinu tvoří spalování biomasy.
Protože Nizozemsko nemá dost dřeva, dopravují se dřevo rozdrcené a vylisované do plet na zaoceánských lodích z USA. Satirik přitom tvrdě napadá, že takový způsob produkce energie není ani ekologický, ani udržitelný.
Mimochodem také v České republice energetické firmy „garantují“, že například při nabíjení elektrických vozů se garantovaně používá „zelená energie“, a to díky „zeleným“ certifikátům, s nimiž se čile obchoduje po celé Evropě. Jak známo, z poloviny tvoří produkci elektřiny v ČR uhelné elektrárny a nikdo na proud ze zásuvky pochopitelně nemůže nijak poznat, zda pochází z fosilního nebo zeleného zdroje. Mimochodem ze slunce a větru je roční podíl české produkce elektřiny 4 %. Důvod spalování dřeva jako „biomasy“, které je mj. dopravováno velmi neekologicky zaoceánskými loděmi na mazut z amazonských pralesů, USA, Kanady a ruské Sibiře, je, že na tyto údajně CO2 neutrální zdroje započítávané do „zelených cílů“ rozvoje obnovitelných zdrojů ročně směřují z Bruselu dotace 6,5 miliardy eur. Je to totožná cena, kterou vláda ČR předpokládá pro stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Ovšem tato cena výstavby bezemisního zdroje je jednorázová, bioamasa dostává v EU miliardovou podporu každoročně. Jak také konstatuje ve svém pořadu Arjen Lubach, tvrzení, že růst stromů zase spolyká produkci CO2 ze spalování biomasy má jeden velký háček: stromy se spalují velmi, velmi rychle, ale rostou velmi, velmi pomalu. Toto je tvrdý a cynický byznys s lidskou naivitou, který je v úplném rozporu s cíli udržitelného rozvoje na naší planetě. Proti takto pojatému spalování biomasy se již postavila celá řada zemí a organizací, na úrovni Evropské komise zatím nejsou žádné známky revize této politiky.
PhDr. Milan Smutný
Člen spolku Realistická ekonomika a ekologie
České titulky zobrazíte kliknutím na ozubené kolo s názvem nastavení, které je na pravé části spodní lišty videa: nastavení – titulky – automatický překlad – čeština.